Przedszkolacy z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Strzyżowicach, przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym Nr 1- zdobywcami Ogólnopolskich Certyfikatów!

Jak ważna jest dbałość o środowisko wiedzą nawet przedszkolaki z przedszkola im. Misia Uszatka w Strzyżowicach. Już po raz kolejny  podejmą przyrodniczo – ekologiczne działania wytyczone przez:ogólnopolski program pt. „Zostań Kubusiowym Przyjacielem Natury”, akcję recyklingową „Sortujesz – Środowisko Ratujesz”,Klub Gaja,"Wolę wodę" jak również treści wynikające z programów własnych.

Program „Zostań Kubusiowym Przyjacielem Natury” narzuca nam tematykę działań, która powinna zostać zrealizowana. Każdego roku obchodzimy „Urodziny Marchewki”. Dowiadujemy się wtedy skąd marchew do nas przywędrowała, jakie były jej pierwsze odmiany, dlaczego warto ją jeść, jakie witaminy zawiera itp. W tym dniu zjadamy potrawy przygotowane z marchwi przez rodziców dzieci. Na przedszkolnych stolikach pojawiają się: surówki, sałatki, marchewka gotowana, marchewka duszona, jak również surowa marchewka. Rodzice prześcigają się w wymyślaniu marchewkowych potraw. Częstują nas ciastami i ciasteczkami upieczonymi również z marchewki. Całą ucztę rozpoczynamy od toastu za zdrowie, wznoszonego własnoręcznie wykonanym sokiem z marchewki. Dzieci bardzo czekają na „urodzinowe przyjęcie”.

Innym dniem pełnym ciekawostek i atrakcji jest „Zielony Dzień”. W tym szczególnym dniu dzieci z poszczególnych grup przychodzą ubrane na zielono. Rozmawiamy na temat naszej planety Ziemi, oglądamy zdjęcia satelitarne i nie tylko. Zastanawiamy się nad znaczeniem przyrody dla człowieka. W obchodach „Zielonego Dnia” bardzo aktywnie uczestniczą rodzice dzieci.

Obchodzimy także  „Dzień Drzewa”. Spotykamy się wtedy z pracownikami nadleśnictwa i rozmawiamy na temat znaczenia drzew, ich zastosowania w życiu człowieka, jak również poszczególnych gatunków i ich właściwości. Wyjeżdżamy na leśne ścieżki edukacyjne, zwiedzamy Izbę przyrodniczą w Siewierzu, młyn zbożowy w Dobieszowicach. Uczestniczymy w warsztatach prowadzonych przez biologów i przyrodników w Międzynarodowym Miasteczku Ekologicznym w Rogoźniku.

Żeby lepiej poznać te wspaniałe rośliny, uczestniczymy w warsztatach prowadzonych przez zaprzyjaźnioną panią leśnik z Nadleśnictwa Świerklaniec. Pani Monika w sposób ciekawy i zrozumiały z radością przybliża nam tą wiedzę.

Obecność przedstawicieli Nadleśnictwa Świerklaniec, to również doskonały moment na podsumowanie konkursu plastycznego "Moje Drzewo". To już IX edycja konkursu cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem.

Obchodzimy „Dzień Wody”. Jak łatwo się domyślić przychodzimy wtedy ubrani na niebiesko i tematem naszych rozmów jest woda, jej znaczenie dla człowieka. Zastanawiamy się nad sposobami oszczędzania wody, jak również nad jej oczyszczaniem i uzdatnianiem.  Wykonujemy szereg doświadczeń pod okiem wychowawców. Dzięki nim poznajemy stany skupienia wody i obieg wody w przyrodzie. Podejmujemy próby tworzenia małych oczyszczalni i poznajemy ich wagę i sposób działania.

Kolejnym działaniem jest "Przedszkolna Ekologia".-uczymy się segregowania śmieci, oszczędności i szacunku do przyrody. Z pomocą chętnych tatusiów budujemy karmniki dla ptaków, które zimą dokarmiamy. Poznajemy siłę energii elektrycznej oraz sposoby jej pozyskiwania (różne rodzaje elektrowni). Rozmawiamy o niszczącej sile zanieczyszczeń i próbujemy je niwelować na ekologicznych patrolach. Uczestniczymy w ogromnej liczbie działań przyrodniczo – ekologicznych, które można by było długo wymieniać.

Nasze umiejętności segregacji pozwalają nam na udział w corocznej akcji recyklingowej „Sortujesz – Środowisko Ratujesz”. Zbieramy nakrętki typu PET i aluminiowe puszki. Wiemy, że dzięki recyklingowi można uratować życie wielu drzewom. W tej sprawie współpracujemy z Klubem „GAJA”.

Realizujemy zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego "Akademia Aquafresh".

W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy szóstą edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”. Tegoroczna edycja programu będzie kontynuacją działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej wśród dzieci.