KORZYŚCI Z CZYTANIA

Owe pierwsze obrazy, echa słów,

choć wydają się pozostawać gdzieś daleko za nami,

towarzyszą nam przez całe życie i wznoszą w pamięci pałac,

do którego, wcześniej czy później – i nieważne,

ile w tym czasie przeczytaliśmy książek, ile światów odkryliśmy,

ile się nauczyliśmy i ile zdążyliśmy zapomnieć, wrócimy”.

„Cień wiatru”- Carlos Ruiz Zafón

Problem coraz gorszego przygotowania językowego dzieci we współczesnym świecie, dramatycznie złych statystyk czytelniczych wśród młodych ludzi oraz zanikającej umiejętności głębokiego czytania staje się z roku na rok bardziej palący wśród krajów Unii Europejskiej. Rodzice mają coraz mniej czasu dla małego dziecka, coraz mniej do niego mówią i mu czytają. Media elektroniczne nie są w stanie zastąpić emocjonalnego zaangażowania bliskiej osoby w praktykowaniu mowy z dzieckiem. A przecież bez rozumienia języka na głębszym poziomie nie można mówić o realnym międzyludzkim kontakcie, empatii, czy rozumieniu kulturowych kodów, za którymi stoi wielowiekowa tradycja.

By utrwalać wspaniały nawyk, jakim jest codzienne czytanie dziecku, nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej kampanii Czytające Szkoły/ Czytające Przedszkola. W każdej z grup przedszkolnych w czasie tzw poobiedniego odpoczynku, czytamy naszym wychowankom. Warto podkreślić tutaj zaangażowanie domów rodzinnych dzieci, ponieważ czytają nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim mamusie, tatusiowie, babcie. W akcję czytania przedszkolakom włączyła się również drużyna zuchowa pod kierunkiem p. Ani Łebzuch. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, bo przecież warto czytać.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

Zaspokaja jego potrzeby emocjonalne: miłości, uwagi, stymulacji; buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, wspiera rozwój psychiczny dziecka; wzmacnia poczucie własnej wartości; uczy poprawnego języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu; poprawia koncentrację; ćwiczy pamięć; przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania; przynosi ogromną wiedzę ogólną; ułatwia naukę; jest znakomitą rozrywką, rozwija poczucie humoru; zapobiega uzależnieniu od komputera, telewizji; jest zdrową ucieczką od nudy, czy niepowodzeń; przeciwdziała demoralizacji i przemocy; kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy.

Zatem TRZEBA czytać. Do tego serdecznie Państwa zachęcamy. Czytajmy w domu, czytajmy w przedszkolu. To z pewnością przyniesie wymierne korzyści!

Przedszkolny Kącik Wymiany Książek

GŁÓWNY CEL: Rozwijanie zainteresowań czytelniczych małych dzieci

Na korytarzu, obok sali grupy "Pracowite Pszczółki", znajduje się Przedszkolny Kącik Wymiany Książek. Zachęcamy do zabierania książeczek do domu. Po przeczytaniu prosimy o przyniesienie ich z powrotem, by znów inne dzieci mogły z książek skorzystać.

REGULAMIN KĄCIKA WYMIANY KSIĄŻEK:

·         Do przedszkolnej biblioteki mam wolny dostęp i książkę wybieram sobie sam.

·         Wypożyczam do domu jedną książkę, która mnie zainteresuje.

·         Jestem odpowiedzialny za książkę. Szanuję ją.

·         Po przeczytaniu książki, przynoszę ją do przedszkola i odkładam na półeczkę.

·         Książki można wymieniać każdego dnia.

·         Jeśli dzieci wspólnie z rodzicami uznają, że w ich domowej biblioteczce znajdują się książki, z których już nie korzystają, mogą przynieść je do Przedszkolnego Kącika Wymiany Książek, aby inne dzieci mogły z nich skorzystać.

Mamy nadzieję, że wymiana książek sprawi dzieciom wiele radości i przyjemności, ale nauczy również odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Życzymy miłego czytania  i fascynujących podróży z bohaterami książek.

Czytające Przedszkole...